Poliüretan Spor Zemin Kaplama

POLİÜRETAN SPOR ZEMİN KAPLAMA  SİSTEMLERİ 

 

Alt katmanı 8-10mm kalınlığında dökme veya rulo SBR Kauçuk üzerine gözenek kapatıcı astar uygulaması ile üst tabaka 2 mm kalınlığında poliüretan elastomer’den teşkil edilen poliüretan mat boya ile sonlanan kapalı ortam spor zemin kaplama sistemidir.

Hassas bir uygulama gerektirdiğinden yetkin personel tarafından uygulama yapılmalıdır.Ek yeri içermez, uzun ömürlüdür.

8+2mm veya 10+2mm kalınlıkları, poliüretan sistemin standart kalınlıklarıdır. Sistem tek tabaka halinde eksiz, dikişsiz, tamamen yekparedir. Temizliği çok kolay, hijyenik, uzun ömürlü ve çok kullanışlıdır. RAL renk kodları içerisinde yer alan bir çok ana renk seçeneklerimiz arasındadır.Poliüretan spor zemin kaplamaları Basketbol, voleybol, tenis kortları, jimnastik, güreş ve diğer tüm spor aktivitelerinin yapıldığı kapalı spor salonlarında steril ve yüksek mukavemetli olmasından  dolayı tercih edilmektedir.

 

RULO veya DÖKME KAUÇUK ÜZERİNE POLİÜRETAN SPOR ZEMİNİ YAPILMASI

 

Montaj yapılabilmesi için minimum 17-18 °C ortam sıcaklığı gerekmektedir. Uygulama yapılacak alanın kapalı ve dışarıdaki hava şartlarından etkilenmeyen bir ortam olması gerekmektedir.

Rulo kauçuk olursa;Uygulama yapılacak yüzey pürüzsüz, dalgasız, kot farkları olmayan, kumlama yapmayan, sağlam bir beton yüzey olması gerekmektedir. Eğer beton şap henüz atılmamış ise perdahını helikopter perdah makinası ile atması gereklidir. Beton zeminin yüzeyinde küçük pürüzler var ise bu self leveling Tesviye şapı atılarak giderilebilir, ancak self leveling tesviye şapı kot farklarını ve yüzey dalgalanmalarını gidermez. Self leveling tesviye şapı 2-3 mm kalınlıkta zemin pürüzlerini giderici ince bir tabaka oluşturur. Kauçuk ruloların yapıştırılacağı zemin istenilen düzgünlükte hazırlandıktan ve uygun ortam sıcaklığı oluştuktan sonra SBR kauçuk rulo malzeme çift komponentli yapıştırıcı ile zemine yapıştırılır.

Dökme kauçuk olursa; uygulama yapılacak mevcut beton (hafif pütürlü beton zemin) kuru ve temiz halde iken, fırça veya sprey yardımıyla poliüretan solüsyon yapıştırıcı astar tabakası. (Primer) teşkil edilecektir. Akabinde siyah kauçuk SBR (Synthetic Black Rubber) 1-3,5mm granül malzeme ile poliüretan bağlayıcı (bainder) malzeme %20 oranında özel mikserde karıştırılıp 8mm-10mm kalınlıklta dökülerek finisher makine ile serilir.

 

SBR  kauçuk zemin uygulama işlemi tamamlandıktan sonra üzeri tamamen gözenek kapatıcı çift komponentli macun ile kapatılır ve macunun kurumasına müteakip zımparalanarak pürüzsüz bir yüzey elde edilir. Daha sonra self leveling poliüretan malzeme zemine bir kat olarak uygulanır.

Sıvı haldeki poliüretan ertesi gün kurur ve üzerine ikinci kat self leveling poliüretan uygulaması yapılır. İkinci kat poliüretan da kuruduktan sonra zeminin tamamı mat boya ile boyanır, çünkü poliüretan parlak bir yüzeydedir. Boyanın kurumasını müteakip oyun çizgileri için bantlar çekilir ve basketbol, voleybol oyun çizgileri özel çizgi boyası ile çizilir.